Usuwanie gniazd lepiej zostawić profesjonalistom. Osy i szerszenie bardzo chętnie budują swoje gniazda w pobliżu domów i mieszkań. Ze względu na to, że owady te mogą stanowić spore zagrożenie, w przypadku zauważenia takiego gniazda warto poprosić o pomoc specjalistów w zakresie takiej dezynsekcji. Usuwanie gniazd os i szerszeni wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności oraz specjalistycznego sprzętu.

Insekty, takie jak osy czy szerszenie, powodują realne zagrożenie dla każdego z nas. Niestety, korzystne warunki do życia i rozmnażania sprawiają, że owady pojawiają się stosunkowo często w okolicach domostw.

Mimo, że tego rodzaju owady atakują ludzi najczęściej w obronie własnej lub obronie gniazda, ugryzienia przez osy i szerszenie nie należą do rzadkości. Insekty te posiadają stosunkowo silny jad, który wywołuje opuchliznę oraz dolegliwości bólowe. U osób uczulonych na jad os lub szerszeni występuje silna reakcja alergiczna. W skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie w ciągu kilkunastu minut od ugryzienia.

Usuwanie gniazd szerszeni i os jest trudnym zajęciem, wymagającym znajomości specyfiki tych gatunków oraz innowacyjnych metod usuwania owadów. Gniazda, to miejsca schronienia królowej danej kolonii oraz rozwoju larw. Z tego powodu, insekty otaczają je całym rojem szczególną opieką. Nieprofesjonalna próba usunięcia problemu może skończyć się atakiem rozdrażnionych owadów, których ilość w pojedynczym gnieździe może sięgać nawet kilku tysięcy. Wykonywane jest wtedy dokładne rozpoznanie terenu. Następnie dobierana jest najlepsza metoda pracy, dzięki czemu usuwanie owadzich gniazd przebiega szybko i bez komplikacji.