Pojawienie się owadów (zwłaszcza w dużej ilości) może być frustrujące, rodzić poczucie winy. Rodzi też oczywiste pytanie: dlaczego pluskwy pojawiły się w moim domu/hotelu/otoczeniu?

Obecność pluskwiaków możemy łączyć z przypuszczeniem, że nasze najbliższe otoczenie zostało w jakiś sposób zaniedbane. Specjaliści rozwiewają wątpliwości – owszem, pluskwiaki uwielbiają zaciemnione miejsca, ale raczej unikają miejsc brudnych, mokrych i zapleśniałych. Jednoznaczna przyczyna obecności pluskiew nie istnieje. Owad szuka zazwyczaj miejsc ciasnych, dobrze ukrytych a przy tym ciepłych i dających ciągły dostęp do pożywienia (czytaj: ludzkiej i zwierzęcej krwi).

Najpopularniejszą przyczyną pojawienia się pluskwy w domu jest prawdopodobnie „przyniesienie” owada wraz z bagażem, starymi meblami lub używanymi ubraniami. Szkodnik, który trafi na sprzyjające, dobrze ocieplone miejsce, rozpoczyna cykl namnażania.

Tępienie pluskiew (Warszawa) to zadanie długotrwałe i wymagające. O pomoc specjalisty należy zatem zadbać już w momencie zauważenia pierwszych oznak pojawienia się niechcianych „gości”.