Powszechnie wiadomo, że pluskwiaki preferują życie w ciepłym, suchym środowisku. A co z niskimi temperaturami? Jak temperatura wpływa na rozwój pluskwy?

Owady te bardzo lubią tzw. temperaturę pokojową. Ta sprzyja namnażaniu i szybszemu wykluwaniu się larw, zwanych nimfami. Przyjmuje się, że dorosła samica składa jaja od marca do czerwca.

Warto jednak wiedzieć, że pluskwiaki, którym udaje się „zadomowić” w skupiskach ludzkich, mogą skutecznie rozmnażać się przez cały rok. Jednym z czynników sprawczych jest właśnie odpowiednia temperatura, podtrzymywana zimą przez centralne ogrzewanie.

Ciepłota otoczenia wydłuża życie jaj, nimf i dorosłych owadów, przeciętny okres życia jednego osobnika to ok. 300 dni. Pluskwy mają zdolność hibernacji. Zapadają w nią przy temperaturze poniżej 15°C. Temperatura powyżej 45°C jest dla pluskwy śmiertelna. Wiedzę tą ze skutkiem wykorzystuje się w likwidacji pluskiew (Warszawa) – jedną ze skuteczniejszych metod usuwania owadów jest właśnie tzw. metoda termiczna (wymrażanie lub metoda parowa).