Ozonowanie jest stosowanym powszechnie sposobem dezynfekcji, które może odbyć się także w domach i w mieszkaniach. Czy jest to zabieg bezpieczny i na czym on właściwie polega? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zastosowanie tego zabiegu jest bezpieczne. Jest, jeśli przeprowadzają go wykwalifikowani specjaliści. Znają nie tylko wszelkie procedury, dysponują odpowiednim sprzętem, ale również wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.

Kiedy ozonowanie będzie potrzebne?

Ozonowanie wnętrza dokonuje się przede wszystkim po to, żeby usunąć przykre, nieprzyjemne zapachy takie jak dym tytoniowy, zapach farb i inne, a także zniszczyć wirusy, bakterie czy grzyby. Należy jedynie pamiętać o tym, że ozonowanie oczyszcza powietrze, ale jeśli nie usuniemy przyczyn przykrego zapachu, to ponownie powróci.

To zabieg polecany po zalaniu mieszkania, a także po pożarze. Dzięki temu usuniemy zapach dymu zaabsorbowany przez meble i wyposażenie.

Przeprowadzenie tego zabiegu po pożarze to konieczność, jeśli chcemy przywrócić przyjemny zapach we wnętrzu. Niekiedy szkody są tak znaczne, że zaleca się zastosowanie specjalnego programu utrzymującego ozon we wnętrzach nawet do 24 h.

Jak przebiega?

Niezbędne jest uprzednie przygotowanie mieszkania. Należy usunąć wszelkie wartościowe przedmioty, gdyż gaz powoduje przyspieszone starzenie, a następnie uszczelnić pomieszczenia. Opuszczamy je na czas zabiegu, a specjaliści ustawiają specjalne generatory ozonu, kontrolując przez cały czas poziom stężenia gazu. Po przeprowadzonym zabiegu wietrzymy wnętrza przez około 30 minut, by można było w nich przebywać bezpiecznie, bez obaw o zatrucie.

Dezynfekcja ma więc bardzo szerokie zastosowanie. Nie jest ograniczona jak sterylizacja czy antyseptyka do określonej powierzchni oczyszczanej w specyficznych warunkach. Świadczy o tym m.in. fakt, iż stosuje się ją nie tylko w usuwaniu drobnoustrojów, lecz także w likwidowaniu nieprzyjemnego fetoru, w tym trudno usuwalnego zapachu spalenizny.