Mieszkasz w mieście i nie wiesz skąd się bierze plaga szczurów przed Twoim domem? Nie wiesz czy powinieneś coś z tym zrobić? Podpowiemy – koniecznie działaj!

Szczury roznoszą liczne choroby. Przykładem może być choroba Weila, która jest przenoszona przez mocz szczurów. Choroba ta jest bardziej niebezpieczna, gdy kąpiemy się w zbiornikach wodnych, w których występują szczurze odchody – choroba uszkadza nerki i wątrobę, może doprowadzić do żółtaczki. Kolejnym zagrożeniem jest szczurza gorączka, wywołana przez śrubowca mniejszego, który żyje w układzie oddechowym gryzoni; można się nią zarazić przez zranienie przez szczura lub zjedzenie zanieczyszczonego pokarmu. Jest ona śmiertelna!

Kolejną chorobą jest Hymenolepioza wywoływana przez tasiemca szczurzego. Choroba ta powoduje szkody w jelicie, wywołuje wymioty, bóle brzucha, drgawki. Jeszcze mało argumentów?

Szczury mogą zarazić też tyfusem plamistym, przenoszonym przez pchły. Objawami zarażenia tą chorobą mogą być wysypka, majaki, osłabienie mięśni. W najgorszym wypadku choroba ta może być skutkować. śmiercią. Deratyzacja jest potrzebna. Warszawa też może być zagrożona epidemią szczurów.