Pluskwiaki żywią się krwią człowieka i zwierząt stałocieplnych. Owady atakują nocą. Ich ofiary są namierzane termicznie (pluskwa posiada czułki wrażliwe na zapach i zmiany temperatury). Likwidacja pluskiew pozwoli na szybkie pozbycie się nocnego łowcy.

W przypadku człowieka, ugryzienie następuje zazwyczaj podczas snu. W większości przypadków odkrywamy je dopiero po przebudzeniu. Moment ugryzienia jest bezbolesny. Pluskwiak wybiera najchętniej nieowłosione lub słabo owłosione partie skóry. Najczęstsze miejsca ukąszeń to: odsłonięte partie nóg, plecy, tułów, szyja, ramiona, wnętrza dłoni. Charakterystyczne dla pluskiew są ugryzienia w grupach po trzy, ustawione w jednej linii. W miejscu wgryzienia pojawia się zazwyczaj charakterystyczne, nabrzmiała zaczerwienienie. W rzadkich przypadkach, skutkiem kontaktu z owadem może być wysypka.

Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii pluskwy nie przenoszą chorób a ugryzienie nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że sama świadomość bycia narażonym na atak owada jest wysoce niekomfortowa. Zalecamy szybką likwidację pluskiew!