Naturalnym środowiskiem gdzie żyją kleszcze są lasy iglaste i liściaste oraz zarośla. Przez znaczne ocieplenie klimatu przeniosły się także na tereny rekreacyjne i do naszych ogrodów. Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i zapobieganie ich rozmnażaniu. Żyją w wysokich trawach i atakują swoja ofiarę wędrując po jej ciele i wbijając się w ciemne i delikatne miejsce. Najczęściej atakowane miejsca to pachwiny, zgięcia podkolanowe, narządy płciowe.

Dlaczego kleszcze pojawiają się w ogrodach?

Ponieważ zostają przenoszone z terenów zalesionych nie tylko przez zwierzęta domowe, gryzonie, ptaki a także przez ludzi na odzieży. Wystarczy aby jeden lub dwa osobniki dostały się do naszego ogrodu i już możemy mieć spory problem z kleszczami. Dlatego ważne jest aby skutecznie usuwać gryzonie i ptaki z naszych posesji.

Kleszcze w ogrodzie mogą pojawić się wśród krzewów, w trawie czy w gęstych zaroślach. Jeżeli mamy w ogrodzie dodatkowo miejsce sprzyjające wilgoci, takie jak kępy paproci, czy oczko wodne, kleszcze prędzej czy później zamieszkają u nas.

Aby myśli o kleszczach nie zakłócały naszego wypoczynku na łonie natury oraz jeśli nie chcesz narażać swoich dzieci bawiących się w ogrodzie na niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą kleszcze, warto skorzystać z profilaktycznego oprysku ogrodu. Wykonywany przez fachowców jest całkowicie bezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zwalczanie kleszczy w ogrodzie lub na terenach zielonych warto, a nawet powinno się dla własnego bezpieczeństwa zlecić wyspecjalizowanej firmie. Firma za pomocą urządzeń zaaplikuje odpowiednie preparaty. Cechą charakterystyczną dla dobrej usługi jest nie tylko wysoka skuteczność oprysku, zamgławiania czy innej aplikacji, ale też bezpieczeństwo i pewność, że nie zagrozi to naszemu zdrowiu i życiu.

Oprysk w ogrodzie, a zwalczanie kleszczy

Mimo, iż jest wiele preparatów , które skutecznie zabijają kleszcze, to samodzielny oprysk na terenie całego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Dla osób, które nie mają wiedzy z zakresu dezynsekcji może istnieć niebezpieczeństwo zatrucia się insektycydami. Może również nie być odpowiednim rozwiązaniem, jeżeli na jego terenie posiadamy działkę na której uprawiamy jadalną roślinność, warzywa, czy krzewy owocowe. Bardzo ważny jest dobór właściwych środków , metody oprysku, okresy karencji, ma znaczenie również temperatura, niektóre preparaty nie działają powyżej 25 stopni C oraz pora dnia ze względu na inne owady np. pszczoły.

Nadużywanie chemii nie wychodzi na zdrowie nam, czy innym użytecznym owadom. Jeżeli kleszcze naprawdę nam dokuczają to warto pomyśleć jak sprawić by nie tworzyć im dogodnych warunków do życia. Wilgotny teren w gęsto posadzonych krzewach i dobrze zacieniony jest idealnym miejscem do życia dla kleszczy. Dlatego warto kosić trawniki i usuwać chwasty, a profesjonalne zabiegi chemicznych oprysków zlecić profesjonalnej firmie. Zapewni to spokój i bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim.

Warto wiedzieć również, że pasożyty te najczęściej aktywują się rano i późnym popołudniem. Dlatego wybierając się na spacer do parku czy lasu, wybierajmy godziny około południowe. Jednak nie zapominajmy o ochronie naszego ciała, aby było jak najmniej dostępne dla pajęczaków, należy nosić długie rękawy, zakryte nogi, stopy. Po spacerze dokładnie sprawdźmy ubranie i całe ciało czy nie ma na nim kleszczy.

Używanie środków odstraszających kleszcze, także może nas ochronić, jednak jest to krótkotrwały proces, który nie daje 100a% ochrony całego ciała. Kontrolujmy swoje ciało i nie zapominajmy także o naszych zwierzętach, to głównie one narażone są na ukąszenia. Kleszcze na zwierzęciu czy człowieku mogą przebywać od 2h nawet do 7 dni.