Usuwanie gniazd szerszeni i os to zajęcie dla profesjonalistów. Obecność największych osowatych bezpośrednio przy domu, a czasem nawet w pobliżu okna przy poddaszu, gdzie wiele gatunków lubi zakładać gniazdo, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia człowieka (w przypadku uczulenia na jad błonoskrzydłych).

Owady tym samym często pojawiają się w naszej bliskości, a nierzadko wlatują do wnętrza mieszkań. Tworzy to duży dyskomfort, bo lęk przed szerszeniami każe się przed nimi chronić. A nikt z nas nie chce zamykać latem okien, stale obawiać się użądlenia, mieć poczucia ograniczenia swobody we własnym domu.

Zwalczanie szerszeni nie jest przy tym łatwe, jeśli chcemy się przed nimi zabezpieczyć samodzielnie. Niewiele jest opcji w tym względzie, lecz istnieje kilka sposobów na ich odstraszenie lub najzwyklej zabezpieczenie się przed ich „domowymi wizytami”. Czasem decydujemy się na nie gdy, jak się zdaje, nie mamy wpływu na obecność owadów w swoim otoczeniu.

Co więc można zrobić by zniechęcić szerszenie do odwiedzin zanim będzie konieczne usuwanie gniazd?

Wśród kilku metod ograniczania ilości odwiedzin szerszeni oraz ich odstraszania należy wymienić:

  • zakładanie w oknach siatek – co pozwala nam swobodnie korzystać ze świeżego powietrza bez obaw o wlatujące do mieszkania owady i przypadkowe ukąszenie, szczególnie dziecka,
  • naturalne odstraszacze – szerszenie bardzo nie lubią czosnku. Można więc rozwiesić w domu jego wianki (lekko nacięte by wyzwolić zapach). Poza tym stanowi to ozdobę każdej kuchni. Ponadto unikają zapachu niektórych roślin. Zatem można je zasadzić w kwietnikach przy oknach i doniczkach, należą do nich: bratki, pelargonie i lawenda,
  • stosowanie chemicznych i elektronicznych odstraszaczy – do kupienia w wielu sklepach,
  • stosowanie pułapek na osowate – zazwyczaj wabią do siebie owady zapachem, a po kontakcie unieruchamiają je w czym pomaga mocny klej; substancje użyte w takich pułapkach i ich zastosowanie jest jednak szerokie i należy samodzielnie zorientować się w dostępnych opcjach.