Znalezienie pojedynczego osobnika pod materacem, lub poduszką to nie powód do paniki. Istnieje jednak kilka oznak, wskazujących na to, że problem z pluskwiakami będzie wymagać zaawansowanych rozwiązań (likwidacja pluskiew). Oczywistym znakiem jest liczna obecność szkodników. Niepokoić powinna nas jednak obecność jaj i larw. Oznacza to, że nasze otoczenie ma sprzyjające warunki do rozmnażania się pluskwiaków.

Istotne jest też miejsce gromadzenia się owadów. Usuwanie pluskiew spod warstw materacy będzie mniej problematyczne niż likwidacja gniazda, znajdującego się w szczelinach ścian lub pod drewnianymi podłogami.

Gromadnej obecności pluskwiaków towarzyszy także charakterystyczny zapach (wydzielany z odwłoku owada), porównywalny często do woni malin lub kolendry. Najczęstszym i najbardziej problematycznym znakiem pojawienia się owadów są ślady ugryzień, odkrywane na ciele ofiary kilka godzin po ataku pluskwy.

Jeżeli zaobserwujemy w swoim otoczeniu wszystkie z powyższych „znaków”, powinniśmy wziąć pod uwagę zamówienie usługi profesjonalnego usuwania pluskiew (Likwidacja pluskiew Warszawa).