Usuwanie mrówek ze swojego najbliższego otoczenia jest możliwe. W okresie lata mrówki występują powszechnie w bardzo wielu miejscach. Wydaje się, że ich naturalnym środowiskiem jest las. Jednak na przestrzeni czasu wykształciły się i takie gatunki, które lubią towarzystwo ludzi, a nawet takie, które upodobały sobie mieszkanie w naszych domach.

Zwalczanie mrówek w pewnych sytuacjach jest właściwie ratowaniem spokojnej egzystencji we własnym domu. Bywają przypadki nawiedzania ich przez wielotysięczne kolonie. Każdego dnia wewnątrz domu można zobaczyć setki insektów i żadne metody ich usunięcia nie skutkują.

Czemu trudno jest zwalczyć mrówki faraonki?

  • rozmnażają się bardzo szybko, choć jedynie dwa razy w roku. Nie są owadami sezonowymi i dzięki ciepłu żerują w naszych domach przez cały rok,
  • budują gniazda satelickie – co oznacza, że jest to nieograniczona liczba komór zajmowanych w każdym przypadku przez jedną królową i połączonych ze sobą kanałami; przy tym faraonki z wielu gniazd nie walczą ze sobą, a współpracują uznając się za jedną rodzinę,
  • w naszej kuchni pojawia się tylko część robotnic wysłanych by zdobyć pokarm. Nawet codzienne zabijanie setek z nich nic nie da dopóki żyje królowa, acz nawet to nie wystarczy,
  • zdarza się bowiem, że po zabiciu królowej powstaje w tym samym miejscu nowa kolonia. By tak się stało wystarczy wyhodować nową królową ze złożonych wcześniej jaj. Jeśli te zostały zniszczone mrówki mogą udać się kanałem do innego gniazda i przy zgodzie kuzynek zabrać jaja do nowego chowu. Ponadto zniszczone gniazdo również zasiedlają owady z innych kolonii.

Istnieje wiele nowoczesnych metod dezynsekcji. Oczywiście można i ręcznie, natomiast w zwalczaniu owadów posiadamy obecnie duże zaplecze metod i środków chemicznych, które w większości zapewniają skuteczne usunięcie każdej, nawet najgorszej plagi. Pozostawiając na boku chemikalia, gdyż jest ich bardzo dużo, poniżej wymieniamy najczęściej stosowane metody dezynsekcji.

Metody na usuwanie mrówek

OPRYSKOWE – najczęściej stosowane, polegające na rozpylaniu trujących środków (płynnych i sproszkowanych) w miejscach pobytu insektów,

ŻELOWE – bazujące na rozkładaniu drobnocząsteczkowych trutek. Z jednej strony, przywierają do owadów i są przez nie przenoszone do gniazda, co zapewnia eliminację większości szkodników. Z drugiej ich struktura i zapach zachęca je do zjedzenia,

GAZOWE – działające poprzez drogi oddechowe. Dlatego w ich przypadku konieczne jest opuszczenie domu oraz zamgławianie termiczne ULV. Polega ono na pokrywaniu całego pomieszczenia drobinkami, których owady nie mogą ominąć.

Do najpopularniejszych metod dezynsekcyjnych należą metody chemiczne. Zwalczanie insektуów wykonuje się wtedy za pomocą oprysków lub fumigacji albo specjalnych żelów i kremów. Środki do chemiczne do dezynsekcji mogą mieć rуżną moc działania i poziom toksyczności. Dobiera się je zgodnie z warunkami panującymi na danym terenie, przy czym niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Mogą być uzupełnione lub zastąpione przez metody fizyczne (wysokie i niskie temperatury, para wodna, ogień, wymrażanie, lampy owadobójcze wykorzystujące promieniowanie UV) lub mechaniczne – wytrzepywanie, oczyszczanie (np. za pomocą wody lub ręcznego wyłapywania), stosowanie lepуw. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie naturalnych wrogów insektów występujących w świecie żywych organizmów, jednak jest to metoda trudna w kontrolowaniu.

Największa przeszkoda

Największą przeszkodą w zwalczaniu owadów, nazwaną tu czynnikiem „O” – jest ich natura. Współcześnie stosowane środki owadobójcze są niezwykle skuteczne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pomimo tego niejednokrotnieinsekty powracają w to samo miejsce po przeprowadzonej dezynsekcji. Robią to mrówki, karaluchy, a nawet osy. Wynika to bezpośrednio z ich natury. Doskonałym przykładem wspomnianej trudności jest chociażby biologia mrówek faraonek.

Otóż ta mała domowniczka tworzy tzw. gniazda satelickie – połączone ze sobą komory zasiedlane przez królowe (królowych może być nieskończona liczba). Nierzadko korytarze łączące ze sobą poszczególne gniazda prowadzą na zewnątrz domu, a zawsze zajmują dużą powierzchnię. Stąd też nawet bardzo dokładne spryskanie całego domu może zakończyć się fiaskiem. Istniejącymi korytarzami przybędą kuzynki zlikwidowanych wewnątrz pomieszczeń kolonii i powtórnie je zasiedlą. A pomoże im w tym właśnie ich biologia, która pozwala wyhodować kolejne królowe z istniejących poza domem jaj.

Trzeba więc niestety liczyć się z tym, że problem może powrócić. Dlatego też doświadczenie i wiedza zamawianych fachowców ma tutaj tak niezwykle duże znaczenie.