Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja – podobieństwa i różnice. W naszym języku funkcjonuje kilka pojęć związanych z zapewnieniem czystości i bezpieczeństwa sanitarnego. Wszystkie sprowadzają się do usuwania zarazków i bakterii, owadów i robaków, a także myszy, szczurów i tym podobnych zwierząt. I choć każde z tych czynności ma inną nazwę, to jednak często są one ze sobą mylone, ponieważ brzmią niezwykle podobnie. Sprawdźmy więc na samym początku, jakie są główne różnice między nimi.
DEZYNFEKCJA – likwidacja mikroorganizmów
Dezynfekcja to inaczej odkażanie. Jest to jedna z podstawowych czynności higienicznych wykonywanych każdego dnia przede wszystkim w placówkach medycznych, a także wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja lub przetwarzanie żywności. Dezynfekcją można także jednak nazwać działania, które podejmujemy sami we własnym domu w celu zachowania higieny przyborów toaletowych, takich jak np. mycie umywalki oraz wanny specjalnymi środkami chemicznymi, które są powszechnie dostępne w sklepach. Dzięki temu nie tylko utrzymujemy w domu czystość, ale także pozbywamy się niechcianych zarazków.
Bywa również przeprowadzana incydentalnie – wykonuje się m.in. dezynfekcję pomieszczeń po zmarłych lub chorych, a także po padniętych zwierzętach. Dokładne przeprowadzenie procesu przy pomocy odpowiednich technik niszczy wszelkie drobnoustroje, grzyby, wirusy i bakterie, w tym te chorobotwórcze. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się metody chemiczne (specjalne środki odkażające) lub fizyczne (np. wysoka temperatura – wyparzanie, promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące).
Cel dezynfekcji
Głównym zadaniem dezynfekcji jest zapobieganie powstawaniu i rozmnażaniu się bakterii, zarazków oraz wirusów. Najczęściej polega na robieniu oprysków, które mają na celu zabijanie powyższych obiektów. Mogą podlegać jej różnego typu powierzchnie i przedmioty, a także cała powierzchnia ciała człowieka.
Firmy zajmujące się fachową dezynfekcją stosują wiele zróżnicowanych metod. Konkretna technika dobierana jest w zależności od specyfiki terenu oraz celu, jaki ma zostać osiągnięty. Z reguły jednak podstawę prac stanowią specjalne środki chemiczne o właściwościach odkażających.
Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
- alkohole,
- związki fenolowe,
- czwartorzędowe sole amoniowe,
- aldehydy,
- biguanidy,
- związki halogenowe
Substancje tego typu rozprzestrzeniane są po dezynfekowanych pomieszczeniach za pomocą opryskiwaczy, zamgławiaczy lub tym podobnych sprzętów. Usuwanie szkodliwych mikroorganizmów może odbywać się także przy użyciu promieniowania UV o długości fal 256 nm. Dezynfekcję przeprowadza się zarówno punktowo, jak i na większej powierzchni. Odkaża się także pojedyncze przedmioty.
DEZYNSEKCJA – zwalczanie szkodników i pasożytów
Choć powyższa nazwa jest łudząco podobna do wcześniej omawianej, to jednak tyczy się ona zupełnie innych działań. Chodzi tutaj o pozbywanie się owadów, robaków, karaczanów, pluskiew, prusaków, karaluchów i tym podobnych zwierząt. W przeciwieństwie do zarazków i bakterii, których nie widzimy – insekty możemy bardzo dokładnie zobaczyć.
Chociaż pluskwy kojarzą się głównie z tanimi hotelami i hostelami, które nie cieszą się dobrą opinią klientów jest to jednak błędne przeświadczenie, ponieważ równie dobrze możemy je spotkać podczas pobytów w pensjonatach i luksusowych hotelach. Występują nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Możemy zabrać je ze sobą w walizce czy przywieźć na ubraniu; są ciepłolubne i szukają przytulnych miejsc, w których mogą zaspokoić swoje żądze krwi – lubią także nasze samochody!
Można żartować, że przetrwały nawet zagładę dinozaurów, nie jest jednak do śmiechu, gdy uświadomimy sobie, jak wiele prawdy jest w tym żarcie. Pluskwy potrafią przetrwać bez jedzenia nawet pół roku. Rozmnażają się w zawrotnym tempie: to po osiem jaj, co trzy dni, wystarczy zatem jedna samica, by założyć kolonię w naszym domu. Walka z tymi insektami nie jest łatwa, dlatego potrzebna jest wtedy profesjonalna dezynsekcja. O tym, jak łatwo przenieść pluskwy i jak trudno się ich pozbyć wie każdy, kto kiedykolwiek spotkał je na swojej drodze.
Czy to zawsze wina brudu?
Znajdujesz pogryzienia na swoim ciele? Masz alergie? Sprawdź swoje materace, łóżka i przede wszystkim stare meble! A może kupiłeś lub dostałeś coś z odzysku? Pluskwy to nie jest problem dotyczący mieszkańców, którzy nie dbają o czystość, mogą pojawić się w nowoczesnych apartamentowcach regularnie sprzątanych przez ekipy czyszczące. Łatwo je przenieść np. na ubraniu, takim jak czapka, szalik, czy nawet spodnie – wystarczy, że będziesz miał kontakt z tymi insektami w komunikacji miejskiej czy u znajomych. Jeszcze większym prawdopodobieństwem sprowadzenia do domu pluskiew jest nocowanie w hostelach, w których mogą być zainfekowane materace, pościel czy ściany. Owady te bardzo trudno wyplenić, potrafią wprowadzić się w stan hibernacji, więc nawet jeśli myślisz, że samodzielnie pozbyłeś się problemu – zdecydowanie się mylisz.
DERATYZACJA – Inaczej odszczurzanie, czyli zwalczanie wszelkich gryzoni w tym kretów, nornic, myszy, szczurów, itp.
Tu nazwa różni się już dość mocno, więc trudno się pomylić. Chodzi natomiast o pozbywanie się gryzoni, przede wszystkim szczurów, ale także myszy i innych podobnych zwierząt. Wykonuje się ją głównie w piwnicach, zarówno tych w domach jak i w blokach mieszkalnych. Najczęściej polega na rozkładaniu specjalnej trutki, ale stosuje się także metodę ultradźwiękową, która bazuje na odłogach niesłyszalnych dla ludzi, ale doskonale rozpoznawanych przez gryzonie. Dzięki powyższemu można usunąć szczury z piwnic bez zabijania ich, więc jest to o wiele bardziej humanitarne.
Odszczurzanie i usuwanie myszy jest w dzisiejszych czasach równie ważne co dawniej. Wydawałoby się, że jest inaczej, bowiem nie widujemy już zbyt często tych gryzoni w pobliżu swoich domostw i w ich wnętrzu. Nie wynika to jednak ze zmian w ekosystemie, a z naszej regularnej walki z nimi, która ma profilaktyczny charakter. Dezynsekcja i deratyzacja to wciąż bardzo popularne usługi.
Obowiązek ten nakłada na wiele obiektów mieszkalnych i gospodarczych oraz handlowych ustawa, dzięki której deratyzację przeprowadza się regularnie, a są to m.in.:
- wszelkiego typu budynki mieszkalne typu rodzinnego (bloki, kamienice),
- restauracje, bary, sklepy,
- hurtownie spożywcze,
- duże obiekty handlowe,
- gospodarstwa rolne,
- motele, hotele, akademiki, internaty,
- szpitale i wiele innych.
Najnowsze komentarze