Słyszeliście o czymś takim jak ekologiczna dezynsekcja? To nic innego jak ozonowanie. Ozon bywa określany jako aktywny tlen. Jest gazem, którego cząsteczka składa się z trzech atomów tlenu zamiast dwóch. Jest to gaz niestabilny, jednak jednocześnie silny środek dezynfekujący, który utlenia roztocza, wirusy, bakterie i różne związki chemiczne. Ozon wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Rozkłada je, a następnie sam samoczynnie rozpada się w tlen, będąc przyjaznym dla środowiska.

Ozonowanie ścian i całego mieszkania to nic innego jak ekologiczna dezynsekcja. Pomaga pozbyć się drobnoustrojów chorobowych, roztoczy, wirusów, pleśni a nawet pcheł oraz mrówek. Pomimo tego ozonowanie domu lub mieszkania może przynieść przykre skutki, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie procedury. Ozon to gaz drażniący, który wywołuje uszkodzenie błon biologicznych, wstrzymuje oddychanie wewnątrzkomórkowe. Najwyższe dopuszczalne stężenie w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m3, a większe stężenie w granicach 9-20 mg/m3 prowadzi nawet do zgonu. Stąd stosuje się go niekiedy w formie zabiegu deratyzacji. Objawami podrażnienia ozonem są kaszel, senność, drapanie w gardle. Pomimo tego jest on powszechnie używany do dezynfekcji wody i pełni istotną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego do Ziemi.

Ozonowanie a odgrzybianie

Ozonowanie grzyba staje się popularną alternatywą do stosowanych preparatów chemicznych. Mowa jednak o odgrzybianiu klimatyzacji, a nie mieszkania czy domu. Oczywiście ozon można zastosować do zwalczania grzybów na ścianach i powinien sobie z nimi świetnie poradzić, ale ponownie – pamiętajmy o przyczynie. Jeśli grzyb ciągle się odnawia, należy najpierw usunąć problem, a dopiero potem przeprowadzić zabieg.

Polecane jest również ozonowanie po zalaniu, niezależnie czy przyczyną była ulewa, pęknięta rura lub inne okoliczności. Zabieg pomoże wysuszyć każdy element w mieszkaniu, zmniejszając wilgoć wywołującą rozwój grzybów. Dodatkowo zalany budynek wydziela nieprzyjemny zapach, który ozon doskonale usunie.