Mieszkańcy wielkich miast od lat borykają się z plagami szczurów i wiedzą, że deratyzacja to jedyne rozwiązanie. Poza przenoszeniem groźnych chorób, szczury są szkodnikami, a ich nazwa – gryzonie – wcale nie jest przypadkowa. Zęby szczura stale rosną musi je więc „piłować” podgryzając. Szczur może:

  • zniszczyć części trwałe mieszkania czy budynków gospodarczych – gryzie meble, fundamenty, drzwi, kable etc.,
  • porywać zwierzęta hodowlane – istnieją doniesienia o porywaniu prosiąt (a także atakowaniu dużych świń), lisich szczeniaków z ferm, ptaków domowych,
  • a przede wszystkim pozbawić człowieka zapasów żywności czy to domowej, czy przechowywanej w gospodarstwach.

Oczywiście szkody zawsze są proporcjonalne do wielkości populacji gryzoni i na ich podstawie tych szkód szacować wielkość populacji.

Dlaczego szczury lubią pomieszczenia gospodarcze?

Szczury szybko zadamawiają się w miejscach, które stwarzają im dobre warunki, a tam, gdzie mieszkają, naruszają równowagę ekosystemu; ich posiłkiem stają się pisklęta, mięczaki czy małe ssaki; szczury są bezkonkurencyjne i nie mają naturalnych wrogów w mieście, więc powodują wymieranie gatunków. Błyskawicznie się rozmnażają i adaptują, te w miastach – wybierają śmietniki, brzegi rzek, siedliska ludzkie są dla nich niekończącym się źródłem pożywienia oraz kanałów, w których mogą się ukrywać. Szczury wędrowne także bardzo dobrze się wspinają, są mało wybredne; żyją głównie nocą. Nie ma możliwości pozbycia się samemu, wtedy potrzebna jest profesjonalna deratyzacja. Warszawa jako aglomeracja miejska też boryka się z plaga szczurów, które niszczą żywność i instalacje elektryczne. Gryzonie te to przecież nosiciele wielu chorób.

Wszystkożerne szczury potrafią doprowadzić gospodarstwo lub magazyn żywności do ruiny. Od niepamiętnych czasów pozbawiały one ludzi pożywienia, lecz w przechowalni owoców czy warzyw mogą zniszczyć całoroczny dorobek rolnika czy przedsiębiorcy. W przypadku ich występowania, na miejscu przeprowadzana jest profesjonalna deratyzacja, która jest jedynym sposobem na uchronienie się przed stratami.

W pomieszczeniach gospodarczych, magazynach rolnych, wszelkiego typu sortowniach i przechowalniach, zawsze jest jedzenie lub jego resztki. Szczury natomiast wszystkożerne są z konieczności i nie pogardzą tym co świeże, choć zjedzą też produkty nadpsute.

Ponadto w pomieszczeniach tego typu zawsze jest woda, a choć bez jedzenia szczur może przetrwać 3 tygodnie, to już bez wody jedynie 24 godziny. Dodatkowo szczury w takich miejscach znajdują schronienie przed drapieżnikami. I jakby było tego mało, opisywane obiekty stanowią doskonałe miejsca do gniazdowania. Natomiast konkurencja – myszy, zostaje w stosunkowo krótkim czasie wytępiona.

Deratyzacja – jakich szkód możemy uniknąć dzięki szybkiemu działaniu

W wielu przypadkach obecność szczurów jest wysoce niepożądana i zagraża człowiekowi na wielu płaszczyznach. Pominiemy tu choroby, które przenoszą gryzonie, a które są niebezpieczne dla ludzi. Stanowi to wiedzę powszechną i z niej wynika fakt obowiązkowej deratyzacji na osiedlach mieszkalnych w miastach. Kolonia szczurów ma także niestety w zwyczaju:

  • zjadać i niszczyć wszystko co jadalne – urządza więc sobie w określonym miejscu tymczasowe żerowisko,
  • zanieczyszczać gromadzone przez ludzi zapasy moczem i odchodami, co stanowi o wzroście zagrożenia epidemiologicznego,
  • podgryzać różne elementy wyposażenia, elementy drewniane, a także kable i rury, co może doprowadzić do zalania pomieszczeń lub pożaru.