Rybiki cukrowe nazywane też srebrzykami, to maleńkie owady kojarzone przez nas zazwyczaj ze szczypawicami. Spotykamy je w domu, najczęściej w łazience i kuchni, po zapaleniu światła. Wówczas zamierają, by po chwili bardzo szybko uciekać w popłochu.

Zwalczanie rybików cukrowych ma znaczenie z powodu niszczenia przez nie naszych zapasów żywności. Żerują one zwykle w kuchni, a spotykamy je również w łazience gdyż lubią wilgotne środowisko. Występują również w czystych domach, wystarczy im bowiem odpływ w łazience, gdzie o braku nieczystości nie ma mowy, oraz dobrze zaopatrzona kuchnia.

Zwyczaje rybików cukrowych

Rybiki cukrowe żyją z nami cały rok, gdyż lubią ciepło. Nie są przy tym owadami, które podobnie jak np. karaluchy, mają zwyczaj stałego osiedlania się w danej okolicy lub są niewrażliwe na wszelkie próby ich eksterminacji. Wręcz przeciwnie, do życia i rozmnażania się potrzebują pokojowej temperatury, a w walce z nimi wystarczy ją obniżyć do 17 °C, by po jakimś czasie przestały się pojawiać.

Wśród nawiedzających nas insektów są więc stosunkowo łatwe do zwalczenia, aczkolwiek tylko hipotetycznie, bo trudno sobie wyobrazić stałe wietrzenie i wychładzanie mieszkania przez kilka dni, szczególnie zimą. Z natury nie są agresywne i nie szkodzą człowiekowi. Nie gryzą nas i nie przenoszą groźnych chorób. Rybiki cukrowe to zwykłe szkodniki spożywcze.

Ich szkodliwość natomiast sprowadza się do zanieczyszczania odchodami i brudem z kanalizacji: pokarmu, naszych zapasów, niezabezpieczonego na stołach jedzenia. W związku z tym, że trawią celulozę nierzadko również nadgryzają książki.

W przypadku plagi tych insektów możemy na nie trafić w wielu innych miejscach: w łóżku, w szafie, szafkach wśród bielizny etc. Rozmnażają się szybko i żyją stosunkowo długo. Gustują szczególnie w pokarmach zawierających cukier. Aczkolwiek mogą również niszczyć nie tylko książki, bo też wyroby skórzane i wełniane, które nadgryzają.

Jak zwalczać rybiki cukrowe?

Czynności profesjonalnej dezynsekcji stosowane są wyłącznie w skrajnych przypadkach. Zazwyczaj radzimy sobie z nimi samodzielnie, choć w tym celu należy się nieco na ten temat dowiedzieć. Wymienione wcześniej wietrzenie nie jest bowiem, ze znanych już przyczyn, metodą idealną czy nawet możliwą do zastosowania – gdy np. mamy w domu małe dziecko.

Do najczęściej zalecanych form zwalczania rybików cukrowych domowymi sposobami należą:

  • utrzymywanie należytego porządku w kuchni – niepozostawianie dostępnego jedzenia, szczelne zamykanie suchych pokarmów, regularne wyrzucanie śmieci,
  • niepozostawianie odsłoniętych przedmiotów do mycia w łazience, regularne mycie podłóg, szczególnie w kątach i brzegach, częste robienie prania,
  • uszczelnienie w podłodze i ścianach wszelkiego rodzaju szpar, prześwitów, dziur,
  • dbałość o pozostawianie kuchni i łazienki suchymi – poprzez wycieranie, stosowanie pochłaniaczy wilgoci,
  • w myciu można stosować wodę z octem, która zniechęca rybiki do eksploracji,
  • a ponadto można stosować pułapki – zrobione samodzielnie (np. kawałek kartonu posmarowany miodem) lub kupione, w postaci: lepów, żeli i innych środków wabiących owady.

W większości przypadków zwalczanie rybików cukrowych nie dotyczy domów, w których mieszkają koty. Nasi ulubieńcy dla samej zabawy tropią nieproszonych gości i zwykle ich eliminują. Aczkolwiek szkodliwość rybików cukrowych oraz ich tendencja do rośnięcia w plagę są niewielkie. Dlatego w większości przypadków z problemem powinniśmy dać sobie radę samodzielnie.